Czy jesteś Brzydkim Kaczątkiem?

Dawno temu była sobie Mama Kaczka i jajka.. Tak zaczyna się historia Brzydkiego Kaczątka, którą wczoraj wieczorem czytałem mojej córeczce. Taka znana i prosta opowieść, a dała mi bardzo do myślenia, bo zauważyłem, że ma dużo odniesień do otaczajacego nas świata.  

Nieważne skąd pochodzisz, ważne dokąd zmierzasz

Dużo amerykańskich guru to mówi. Możesz stać się kimkolwiek chcesz, ale moim zdaniem nie tak to do końca działa. Twoje otoczenie w bardzo dużym stopniu determinuje to kim będziesz w przyszłości. To od Twoich rodziców zależy, czy będziesz pracowity i zdeterminowany a od Twoich znajomych czy będą Cię wyciągać w górę czy w dół. Przywoływanie indywidualności jak Elon Musk czy Steve Jobs jest tutaj błędem statystycznym. Jeśli pochodzisz z biednego środowiska, jest duża szansa, że w przyszłości nie zostaniesz multimilionerem. Co nie oznacza, że nie powinieneś próbować. Problem polega na tym, że jeśli w dzieciństwie byłeś słaby lub przeciętny to system będzie Ci wpajał, że pozostaniesz taki do końca życia. Kto z nas nie pamięta teksty nauczycieli typu "Kowalski, z Ciebie nic dobrego nie wyrośnie!". Zostajesz napiętnowany jako Brzydkie Kaczątko - niepasujące do standardów, gorsze, krytykowane. Nie czujesz się dobrze, tracisz poczucie wartości. W końcu się poddajesz i robisz to co Twoim zdaniem powinno się robić - pracować by kupować i znowu pracować. Bo każdy dookoła wie lepiej jak masz żyć i jak się zachowywać, żeby pasować do otoczenia. A co jeśli nie jesteś Kaczką i od lat żyjesz w Kaczkowym Matrixie?  

Znajdź swój ELEMENT

Ken Robinson, genialny speaker i auto książki "The Element" pokazuje, że każdy z nas jest wyjątkowy. Na starcie naszego życia wtłacza się nas w ramy i próbuje dorównać do innych. Nie masz się wyróżniać z tłumu, masz dążyć do idealnego obywatela, ucznia czy dziecka. Podejście to jest bardzo krzywdzące, dlatego, że nie zwraca uwagi na istotny element - Twój Talent, Twoją Wyjątkowość. Każdy z nas jest wyjątkowy i dobry w czymś. Dla jednych jest to grzebanie w komputerze, dla innych opieka nad potrzebującymi lub wystąpienia publiczne. Czy kiedykolwiek odkryłeś w czym tak naprawdę jesteś dobry i co sprawia Ci przyjemność? Jeżeli nie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie poświęciłeś wystarczającej ilości czasu by to znaleźć. Być może masz nawet dobrą pracę, ale dlatego, że tak ma być - trzeba kupić mieszkanie na kredyt, mieć dzieci etc. Może wcale nie interesuje Cię co robisz i jakoś leci, ale nadal jesteś przeciętniakiem. Tylko czy to jest Twoje życie a może tych Kaczek, które Cię przygarnęły, zaopiekowały się Tobą i poddałeś się ich wpływowi? Niby nie jest źle, ale czujesz intuicyjnie, że życie przelatuje Ci miedzy palcami a coraz mniej dumy i satysfakcji z każdego dnia. Poniżej możesz obejrzeć wystąpienie Kena Robinsona - jest to najczęściej oglądany TED Speech.

 

Zacznij szukać, próbować

Mam dla Ciebie propozycję. Zacznij szukać nowych wyzwań. Usiądź z kartką papieru i wypisz wszystko co chciałeś w życiu robić i co Ciebie ekscytuje jak o tym pomyślisz. A potem zacznij to robić! Choćby po godzinach, małymi krokami - po prostu zweryfikuj, co tak naprawdę daje Ci porządnego kopa, żeby rano wstać z łóżka. Jak już to się uda, to pomyśl jak możesz to zmonetyzować, obrócić w biznes, który przyniesie Ci dużo satysfakcji ale też niezależność finansową. Zadaj sobie nastepujące pytania:   Nie bądź kaczką, odkryj w sobie łabędzia!  

Możesz również przeczytać

Jakiś komentarz?